Kremacja to coraz częściej wybierana forma pochówku, która polega na spaleniu ciała zmarłej osoby w specjalnym piecu kremacyjnym.
Kremacja to coraz częściej wybierana forma pochówku. Polega na spaleniu ciała zmarłej osoby w specjalnym piecu kremacyjnym. Mimo, iż ten sposób pochówku wybierany jest coraz częściej, świadomość jak przebiega cały proces nadal jest dość niska. Poniżej zamieszczamy informacje na czym polega kremacja, jak przygotowywane jest ciało zmarłego oraz jakich formalności należy dopełnić.
Czym jest kremacja?
Kremacja polega na poddaniu ciała zmarłego działaniu bardzo wysokiej temperatury (sięgającej nawet 1200°C), w piecu kremacyjnym. Zwłoki złożone są do trumny wykonanej z materiałów organicznych, tektury, wikliny lub drewna. Ciało ulega całkowitemu spopieleniu w czasie około 3 godzin. To proces ekologiczny, całkowicie bezdymny.
Przygotowanie ciała do kremacji
Przed rozpoczęciem procesu kremacji, wykonywane są standardowe zabiegi przygotowawcze. Ciało jest myte, a gdy jest taka potrzeba również balsamowane. W przypadku kremacji, ubranie zmarłego musi być wykonane z materiałów naturalnych, jak bawełna, jedwab czy satyna. Przed umieszczeniem ciała w trumnie należy usunąć wszelkie przedmioty i akcesoria, które mogłyby utrudnić proces spalania. Często rodzinom zaleca się, aby na wieko trumny położyć pojedynczą, symboliczną różę.
Formalności związane z kremacją
Aby przeprowadzić kremację, konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Rodzina zmarłego musi posiadać akt zgonu oraz zgodę na kremację, którą może spisać najbliższy członek rodziny lub osoba organizująca pogrzeb. Do przeprowadzenia kremacji niezbędna jest również decyzja sanepidu. Formalności dopełniane są najczęściej przez zakład pogrzebowy.
Przebieg procesu kremacji
Sam proces kremacji trwa zwykle od 1 do 3 godzin i jest kontrolowany przez system komputerowy, który zapewnia optymalne warunki w komorze spalania. W trakcie kremacji ciało ulega całkowitemu spopieleniu, a pozostałości w postaci popiołu są następnie studzone. Prochy zmarłego umieszczane są w urnie, zamykanej w sposób uniemożliwiający jej ponowne otwarcie.
Kremacja, a ceremonia pogrzebowa
W przypadku kremacji ceremonia pogrzebowa różni się nieco od tradycyjnego pochówku. W obrządku katolickim zazwyczaj odbywa się nabożeństwo żałobne przy trumnie z ciałem zmarłego, po czym trumna jest przewożona do krematorium. Po zakończeniu kremacji prochy zostają umieszczone w urnie, która trafia na cmentarz.
W przypadku pogrzebu świeckiego procedura jest uproszczona, sama kremacja odbywa się przed pogrzebem. Następnie urna składana na cmentarzu.
Kremacja – koszt i dostępność
Kremacja jest zazwyczaj tańszą opcją niż tradycyjny pochówek. Koszt samego procesu kremacji waha się od 300 do 900 zł, w zależności od wybranej firmy i lokalizacji. Do tego dochodzą koszty ceremonii pogrzebowej oraz opłaty związane z miejscem pochówku na cmentarzu. Często rodziny decydują się na wykupienie miejsca w kolumbarium, choć koszt tej usługi bywa wyższy niż standardowy grób.
Rodzaj urny i przechowywanie prochów
Po zakończeniu kremacji, prochy zmarłego trafiają do urny. Rodzina ma możliwość wyboru urny, która może być ozdobiona motywami sakralnymi, kwiatami lub spersonalizowanym napisem. Urnę można umieścić w grobie urnowym na cmentarzu, ale częściej decyduje się na umieszczenie jej w kolumbarium. Warto zaznaczyć, że zgodnie z polskim prawem rozsypywanie prochów poza cmentarzem jest zakazane.
Etyczne i religijne aspekty kremacji
Kremacja jest akceptowana przez większość wyznań chrześcijańskich, w tym katolickie, chociaż niektóre wspólnoty religijne, jak Kościół Prawosławny, nie dopuszczają jej. W związku z tym, przed podjęciem decyzji o kremacji, warto omówić tę kwestię z rodziną oraz przedstawicielami wspólnoty wiary, jeśli ma to znaczenie.
Kremacja to coraz bardziej popularna forma pochówku. Jest to prostsza i tańsza forma pochówku od pochówku tradycyjnego. Proces ten wiąże się z kilkoma etapami, od przygotowania ciała do spalania, po formalności związane z uzyskaniem zezwoleń. Choć kremacja jest akceptowana przez większość wyznań, warto upewnić się, że decyzja o jej przeprowadzeniu jest zgodna z przekonaniami zmarłego oraz jego bliskich. Zakłady pogrzebowe oferują kompleksową pomoc, przeprowadzając rodziny przez każdy etap tego procesu.
Polecamy: Zakład Pogrzebowy ARKA Poznań
Karol Ozdoba to profesjonalny dziennikarz, skupiający się głównie na nowościach oraz informacjach ze świata polityki, biznesu, technologii oraz gospodarki. Ma nieograniczone zasoby wiedzy i ciągłe śledzenie najnowszych wydarzeń, co pozwala mu tworzyć wciągające, pouczające i ponadczasowe teksty. Ma za sobą wieloletnie doświadczenie w dziennikarstwie, czego efektem są interesujące relacje z różnych miejsc.